Milano Triennalen palkitut suomalaiset

 

Vuosi 1933: Triennale V

Grand Prix
* Elsa Elenius: keramiikka
* Maija Kansanen: kuvakudokset
* Harry Röneholm: esillepano

Kunniamaininta
* Eva Brummer: ryijykokoelma

Kultamitali
* Alvar Aalto: huonekalut
* Eva Anttila: kuvakudokset
* Toini Muona: keramiikka

Hopeamitali
* Friedl Holzer-Kjellberg: keramiikka
* Werner West: huonekalut

Pronssimitali
* Dora Jung: tekstiili
* Kurt Ekholm: keramiikka
* Gunnel Gustafsson (Nyman): lasi
* Jussi Mäntynen: pienoisveistokset

 

Vuosi 1936: Triennale VI

Grand Prix:
* Aino Aalto: esillepano

Kultamitali
* Aino Aalto: Bölgeblick-lasisto

 

Vuosi 1951: Triennale IX

* Tapio Wirkkala: Grand Prix: lasityöt (Kanttarelli), vanerityöt ja näyttelysuunnittelu.
* Rut Bryk: Grand Prix: Keraamiset seinälaatat
* Dora Jung: Grand Prix
* Toini Muona: Kultamitali
* Ilmari Tapiovaara, Kultamitali
* Kaj Franck: Kultamitali
* Lisa Johansson-Pape: Hopeamitali, valaisin
* Birger Kaipiainen: Kunniadiplomi

Vuosi 1954: Triennale X

* Timo Sarpaneva, Grand Prix,
* Tapio Wirkkala: Grand Prix, “Kuutonen”-malja
* Dora Jung: Grand Prix
* Lisa Johansson-Pape: Kultamitali, valaisin
* Göran Hongell, Kultamitali, Aarne-lasisto
* Antti Nurmesniemi: Kultamitali
* Ilmari Tapiovaara, Kultamitali
* Yki Nummi: Kultamitali
* Michael Schilkin: Hopeamitali, lintu-veistos
* Saara Hopea: Hopeamitali, pinottava lasi
* Rut Bryk: Kunniadiplomi
* Kaj Franck: Kunniadiplomi
* Toini Muona: Kunniadiplomi
* Bertel Gardberg: kultamitali

Vuosi 1957: Triennale XI

* Timo Sarpaneva, 2 x Grand Prix
* Kaj Franck: Grand Prix
* Dora Jung: Grand Prix, Viivaleikki-pöytäliina
* Antti Nurmesniemi: Kultamitali
* Yki Nummi: Kultamitali
* Ilmari Tapiovaara, Kultamitali
* Vuokko Eskelinen: Kultamitali lasista
* Saara Hopea: Hopeamitali, liköörilasi Flamingo
* Bertel Gardberg: kultamitali, Triennale-aterimet

Vuosi 1960: Triennale XII

* Antti Nurmesniemi: Grand Prix
* Birger Kaipiainen: Grand Prix, helmilintu, kuovi
* Ilmari Tapiovaara, Kultamitali
* Bertel Gardberg: hopeamitali

Vuosi 1964: Triennale XIII

* Ilmari Tapiovaara, Kultamitali
* Antti Nurmesniemi ja Vuokko Eskelinen: Grand Prix Suomen osaston suunnittelusta

Vuosi 1968: Triennale XIV

* Helmiriitta Honkanen ja Armas Nyberg: Kultamitali, julistekilpailu